6. 5. 2022

Proč si nechat betonový plot postavit na klíč

Od

Doprava a složení materiálu – holýma rukama skládat materiál z korby kamionu, když vám jej přivezou k vaší zahradě, je prakticky nemožné. Teoreticky to možné je, pokud byste pracovali ve dvou a nosili jednu desku za druhou, postupně, a pomalu, na skladovací prostor. Trvalo by vám to ale dlouhé hodiny, a takové prostoje vám asi mnoho řidičů kamionů nepovolí. Ke skládání materiálu, umístěného na přepravních paletách, budete potřebovat techniku, např. vysokozdvižný vozík.

kamenná zídka

Výkopové práce – každý sloupek musí být zapuštěný přibližně 80 cm hluboko do země. Bude-li plot dlouhý 50 metrů, budete muset vyhloubit celkem 26 otvorů. To je už docela slušná zabíračka pro někoho, kdo tuto práci běžně neprovádí, a pracuje např. převážně v kanceláři.

Tvrdá a problematická zemina – možná, že si troufnete s rýčem, motykou a krumpáčem na hloubení jam pro sloupky, ale co když se někde objeví velké balvany nebo stavební navážka? To už bude vyžadovat větší fyzickou námahu, a může vás to pořádně vyčerpat, takže vám již nezbydou síly pro další práci.

Zvedání sloupků do výšky – každý sloupek váží třicet kilo a manipulace s ním už vyžaduje poměrně hodně síly. Ještě těžší to budete mít s panely, ty váží více, než sedmdesát kilo, a chcete-li stavět oplocení vyšší, než jeden metr, bude zdvihání panelů do výšky nesmírně náročné, pokud to chcete provádět pouze ručně. Profesionálové k tomu využívají mobilní jeřáby nebo kladky, a chcete-li postupovat podobně, musíte si tyto prostředky nejprve opatřit.

betonový plot

Pronájem vysokozdvižného vozíku, resp. i s obsluhou (pokud s ním neumíte zacházet) a pronájem autojeřábu i s obsluhou bude něco stát, a tak si předem spočítejte, jako investici musíte vynaložit u svépomocné akce a porovnejte ji s cenou betonového plotu včetně montáže, který vám firma postaví na klíč i se zárukou na prováděnou práci.