22. 5. 2023

Jak žít bez pilulek

Od

Polykáte denně hrst léků? Nebo si alespoň několikrát týdně slupnete pilulku proti bolesti? Než příště nějakou polknete, přečtěte si předem příbalový leták. Možná budete žasnout, kolik vedlejších účinků léky mají. Bolesti se můžete snadno zbavit i přírodní cestou, která nemá nežádoucí vliv na vaše zdraví, ale od bolesti zaručeně pomůže, a možná účinněji než léky.

·         Pohyb
Jakýkoliv pohyb je ideální pro každého v každém věku. Samozřejmě byste měli pohyb přizpůsobit vaší kondici i věku. Nenechte se odradit tím, že vás bolí klouby, což vás spíše nutí, abyste se šetřili. Pohyb ale napomáhá při artróze a úbytku kloubní chrupavky, zmírňuje tření opotřebovaného kloubu a tím i bolest. Proto bychom měli pohybu věnovat alespoň hodinu denně. Stačí každodenní chůze, která nikoho nepřepíná, k tomu je vhodné zařadit relaxační cviky na uvolnění a zklidnění. Vhodné je také plavání, jízda na kole, tanec či jóga. Cvičení není vhodné jen pro vaše klouby, pomáhá také proti bolestem hlavy, na nespavost a na zlepšení dýchání.

·         Domácí práce
Pokud vás bolesti trápí delší čas, je dobré začít se věnovat nějaké domácí monotónní činnosti, která vyžaduje soustředěnost na detaily. Různé tvořivé činnosti, šití, vyšívání, skládání puzzlů nebo jiných skládanek zajistí, že nebudete na bolest tak intenzivně myslet, ona ztratí svůj dominantní vliv v mozku, a vám se velmi uleví.

·         Domácí akupresura
Snadnou akupresuru zvládnete sami doma. Jemným stlačováním spánků nebo kosti mezi obočím v prohlubni, kde končí nos, aktivujete hypofýzu, která začne produkovat endorfiny, které utlumí nejen bolest hlavy, ale i mnoho dalších druhů bolestí. Při mačkání správných míst vám napoví vaše vlastní pocity, zda to děláte správně.

·         Střídání tepla a chladu
Změna teploty intenzivně působí na jednotlivé části vašeho těla. Prohřátím se uvolňují svaly a zlepšuje se prokrvení bolestivých partií. Opačně působí chlad, který naopak zamezuje prokrvení, proto studené obklady pomáhají na otoky, záněty a migrény.

·         Odbourejte stres
Tělo a psychika jsou velmi propojené, nervový systém totiž řídí většinu podvědomých procesů. Pokud jste tedy ve stresu, nervový systém reaguje zvýšeným svalovým napětím. Dlouhodobá psychická zátěž se může projevovat opakovanou fyzickou bolestí, proto se snažte stres odbourávat již v jeho počátcích.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup