5. 3. 2022

Instalatéři mají stále co na práci

Od

Proč se instalatér dobře uživí Kanalizace instalatéři? Na tuto otázku je jednoduchá odpověď:

Protože je po této práci velká poptávka – instalatéři jsou poptáváni v domácnostech, ve firmách, na sportovištích, v logistice a v dopravě, v administrativě, zdravotnických zařízeních, ve školách a dalších institucích, zkrátka voda, topení, odpady a kanalizace jsou u nás zavedené téměř ve všech objektech, kde se zdržují a pracují lidé, nebo kde žijí zvířata a některé užitkové a okrasné rostliny. Poptávka je skutečně obrovská, neustále se někde něco staví, renovuje, bourá či opravuje a tam bývají instalatéři přizváni spolu se stavebními profesemi.

vodovodní baterie

Protože každý nesnese pohled na obnažené odpady a všudypřítomný zápach – když se vám doma ucpe odpad v kuchyni, v koupelně, nebo dokonce na toaletě a nejde to prorazit běžnými prostředky, co máte při ruce, zkuste hádat, koho lidé volají na pomoc. Bez instalatérů to zkrátka nepůjde. Ti se ovšem také neštítí organického odpadu, i když to neskutečně páchne. Když se vám to stane doma, budiž, chvíli to snad vydržíte, ale instalatéři se tím živí a mohou se s páchnoucími odpady setkávat denně, proto tuhle práci nemůže dělat každý.

instalatérské nářadí

Protože tuhle práci nezvládne každý kutil – čeští kutilové si poradí snad se vším. Ale ne všichni. Rozsah instalatérského řemesla je značný, i když je to definováno jen zkratkou tří slov „voda, plyn a topení“. K této profesi potřebujete znalosti, dovednosti a rozsáhlé vybavení včetně tlakových lahví pro svařování a řezání plamenem (autogenu).

Protože je velkého rozsahu – rozsah práce zahrnuje zkrocení dvou živlů – vody a zemního plynu. Že to není zrovna jednoduché, vám potvrdí každý, kdo se touto činností někdy zabýval. Instalatérské řemeslo patří spolu s elektrikáři k nejnáročnějším povoláním, kde se ti lidé musí stále seznamovat s novými poznatky z oboru a aplikovat je do praxe. Není to zkrátka jen o hasáku a těsnění.

Protože se drží i pohotovosti – každý také není schopen pracovat v noci a řešit při tom náročné úkoly v terénu, kde se např. ucpe domovní odpad a kanalizace, praskne potrubí, přestane fungovat topení, což jsou situace, které nesnesou odklad. Havarijní služba pracuje nonstop, tedy jestliže je to velmi akutní či dokonce nebezpečné, instalatéři vyrazí do terénu třeba na Silvestra.