23. 8. 2018

Z čeho se vyrábí poklopy na šachty

Od

Z jakého materiálu se vyrábí kryty technických šachet a jaké jsou v současné době jejich technologické možnosti?

Ocelový (nerezový) plech

Poměrně často využívaný materiál, tvarovaný a profilovaný buď s protiskluzným, nebo hladkým povrchem. Tyto výrobky jsou různě povrchově upraveny, nejčastěji žárovým zinkováním u korodující oceli. Není to tedy litinový odlitek, vyráběný sériově, některé ocelové poklopy jsou vyráběny na zakázku.  Uplatnění nachází zejména v čističkách odpadních vod, pro zakrytí technických šachet bazénů, studní a čerpacích stanic.
Přednosti – dobrý poměr cena / výkon, zajímavý vzhled, zvláště u zakázkové výroby, široké pole využití, včetně atypických otvorů.
Nevýhody – u zakázkové výroby vyšší cena, nutnost občasných nátěrů, nebezpečí vzniku koroze při vyšší vlhkosti, zvláště u spojovacích a pohyblivých komponentů.
rytíř na poklopu.jpg

Tvárná litina

Ještě před několika lety se běžně vyráběly těžké masivní dekly z šedé litiny. Tu dnes plně nahradila litina tvárná, liší se především krystalickou strukturou vazby uhlíku v železné slitině a vykazuje lepší mechanické vlastnosti než její předchůdce.
Klady – dostupná cena, sériová výroba unifikovaných dílců, možnost krytí vozovek a chodníků v místech, která jsou vystavena extrémní zátěži. Zakrývají prakticky téměř 99 procent všech městských a obecních kanalizací.
Zápory – značná hmotnost a po určité době tyto výrobky podléhají korozi, zejména z vnitřní části.

Kompozity

Na některých místech lze uplatnit materiály z polyesterové pryskyřice a skelného nebo uhlíkového vlákna, většina z nich je certifikována pro krytí prostor pro pitnou vodu.
Výhody – nekorodují a nevyžadují žádnou povrchovou úpravu, jsou cenově dostupné, lehké, a rovněž nejsou terčem zlodějů, kteří systematicky kradou litinové dekly, aby je zpeněžili ve sběrných surovinách.
Nevýhody – omezená nosnost zejména při nájezdu koly automobilů.