6. 10. 2020

Kuchyň a rozdělení na zóny

Od

Kuchyň je zkrátka odedávna považována za jádro domu, kde se připravují nejen lahodné pokrmy, ale dochází i k setkání celé rodiny. A ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. I když dnešní moderní doba už razantně pokročila nejen co se týče techniky. Příprava a vaření jídla je dnes už mnohem snadnější záležitostí. K dispozici máme řadu unikátních spotřebičů, které jsou nepostradatelnými pomocníky a zároveň znatelně šetří i čas.

nová malá kuchyň

Avšak nadále a možná o to více je kladen důraz na vhodné řešení kuchyně. Netýká se jen ohledně prostoru, ale rozmístění i nábytku a kuchyňských spotřebičů.

Zóna 1 aneb pracovní prostor

Jedná se o pracovní plochu, která tvoří nejpodstatnější část kuchyně. Je zapotřebí, aby disponovala maximálním prostorem pro zpracování a veškerou přípravu jídla, která s tím souvisí. Vše je v kuchyni tvořeno v pracovní části a na pracovní desce. Deska musí splňovat jisté parametry, aby plnila účel a vše bylo vyhovující, tj. výška, délka, materiál, velikost, poloha apod.

barové židle v kuchyni

Zóna 2 neboli varné centrum

Varné centrum je tvořeno především varnou deskou, troubou a digestoří. Vše se společně nachází na jedné straně místnosti. Varná deska by měla mít kolem sebe dostatečný prostor, jenž je odolný vůči vyšší teplotě. Je to z toho důvodu, aby na tato místa mohlo být odloženo nádobí, jako jsou pánve, horké hrnce apod. Módním trendem jsou nyní trouby řešeny a umístěny do úrovně očí. Zatímco dříve v kuchyni byla trouba situována do spodní části.

Umístění varné desky se doporučuje ve výšce okolo šedesáti centimetrů. Jelikož na varnou desku se umísťují i vysoké hrnce, je třeba k tomu adekvátně i přihlížet v případě umístění pro digestoř. Ohledně adekvátní volby co se týče rozmístění a získání návrhu pro vaši lepší představu, je využití pomoci od odborníka.

zóna vaření

Zóna 3 coby mycí centrum

Zejména v případě pokud nepoužíváte či nevlastníte myčku, je ideální dřez mít ve vyšší úrovni. Tím tak je eliminována případná bolest zad, pokud byste se museli zbytečně moc ohýbat a dřez by byl umístěn v nepříznivé poloze pro vás. Vše rovněž i záleží na hloubce dřezu.

Mějte na paměti, že…

Kuchyňské nádobí i náčiní umístěte dle použivatelnosti. Ideální pro myčku je místo vedle dřezu. Podstatné je mít vše správně vyměřené.