12. 6. 2022

Je možná nebankovní hypotéka na vyplacení exekuce?

Od

Asi není třeba říkat, že současná ekonomická situace způsobila zchudnutí mnoha lidí. Část z nich se dostala dokonce do tak velkých finančních problémů, že jim hrozí exekuce. Avšak ačkoliv se snaží peníze nějakým způsobem sehnat, nedaří se to. Samozřejmě jednou z možností je klasická půjčka. Zde je však problém v tom, že jen málo poskytovatelů je ochotno půjčit lidem, kteří jsou již v exekuci, a ti, kteří ano, mají značně nevýhodné podmínky. Tudy tedy cesta příliš nevede.

dům zabavený v exekuci

Proto tito lidé zkouší, zda není i jiná cesta, například zda nemůže být použita nebankovní hypotéka na vyplacení exekuce. Samozřejmě hned vidíme hlavní problém – hypotéka je účelová půjčka na nákup či rekonstrukci nemovitosti. Nelze ji tedy použít na zaplacení dlužných pohledávek. Nebo ano? Existuje zde nějaká cesta?

Popravdě řečeno, ano, existuje. A je možné ji bez problému použít, avšak závisí na tom, zda budou splněny konkrétní podmínky. Tou hlavní je, že se exekuce bude týkat našeho domu či bytu. V tom případě skutečně mohou nebankovní společnosti poskytnout hypotéku v dané ceně, díky které si danou nemovitost dlužník takzvaně „koupí“ zpět.

podpis hypoteční smlouvy

Vzhledem k tomu, že hypotéky mívají menší úrokové sazby i lepší podmínky než klasické půjčky, je jasné, že tato cesta je mnohem výhodnější. Problém však je, že v současnosti se zvyšuje i její cena. Přesto ji však musí dlužník splácet.

A to bývá problém, protože vzhledem k tomu, že se předem dostal do takových finančních potíží, že na jeho dům či byt byla uvalena exekuce, je jasné, že s velkou pravděpodobností nebude mít zrovna nejvyšší příjem.

Navíc je zde fakt, že ceny prakticky veškerých komodit, včetně těch nezbytných, jako například jídlo, prudce rostou, zatímco mzdy a důchody se tomuto tempu ani nepřiblíží. Tím se schopnost splácet nadále snižuje. Proto je rozhodně dobré zamyslet se, zda je další půjčka skutečně tím nejlepším řešením.