15. 9. 2020

Čím můžeme krmit ptáky v zimě

Od

Přikrmování ptáků v zimě je naprosto běžné. Spoustě z nás nejsou tihle malý opeření tvorečkové ukradení, a protože víme, jak je pro ně během zimy obtížné shánět si potravu, pomáháme jim. Ale dávat jim úplně všechno není vhodné a než jim něco nasypeme, měli bychom si být jistí tím, že jim to neublíží. Proto je dobré vědět, co jim do krmítek můžeme bez obav dávat.
sýkora modřinka na talíři

Kam potravu pro ptáčky dávat

Ať už máte zahradu nebo ne, přikrmovat ptáky můžete kdekoliv. Oni si potravu najdou i ve městech, za oknem nebo na nějakém stromě. S krmením ptáků v zimě souvisí také výroba krmítek, tímto způsobem můžete zabavit děti nebo sami zahnat nudu při zimních dlouhých večerech. A tak si na svou zahradu nebo i za okno nebo na balkon můžete umístit krmítko a ptáčci ho budou navštěvovat po celou zimu. Na výrobu dřevěné ptačí budky musíte mít hodně šikovné ruce, ale krmítko ptáčkům můžete vyrobit i jednoduše a rychle. Postačí vám vydlabaná půlka pomeranče, do které uděláte dírky, protáhnete šňůrku a můžete ho zavěsit na větvičku stromku na zahradě, v lese nebo na balkóně. Stejně poslouží i půlka kokosového ořechu. I když ale nebudete vyrábět krmítko, nevadí. Postačí i obyčejná miska za oknem.
krmítko na větvi

Co sypat do krmítek

Ptákům můžete nabídnout všechny možné druhysemínek, nejlépe slunečnicová, vhodné je také proso nebo již namíchané směsi přímo zakoupené ve zverimexu. V prodejně můžete zakoupit také hovězí lůj, který ptákům dodá potřebnou energii. Jinak můžete ptákům naservírovat také ovoce nebo zeleninu. Rozhodně by se volně žijící zvířata neměla nikdy kmit ničím dochucovaným, slaným nebo uzeným. To by jim více uškodilo, než pomohlo přežít zimu. Jinak jsou to ale vděční strávníci a rozhodně nejsou vybíraví. Pokud si nejste jistí, hledat pomoc můžete na internetu nebo navštívit prodejnu se zvířecím krmivem.
Pokud ptáčky krmíte na své zahradě, u které jsou poblíž stromy, je dost pravděpodobné, že se na jaře v některém stromě, poblíž místa kam jste jim dávali v zimě potravu do krmítka, uhnízdí. Ptáci mají ve zvyku se zdržovat poblíž místa, kde najdou pravidelně potravu a vracejí se tam. Na jaře tak budete mít třeba nového kamaráda i s jeho rodinou na své zahradě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup