10 tipů, co dělat na letní zahradě
Červenec je jedním z nejproduktivnějších zahradnických měsíců. Záhonky plné rozkvetlých květin, políčka zase hojnosti a plodů – typické léto. Nenechte se ale oklamat, právě v tomto čase můžete nicneděláním hodně zameškat! Vaše zahrada je neustále v pohybu a vám stačí jen pár minut denně, abyste ji udrželi zdravou, krásnou a svěží.
1. V tomto měsíci kvetou jiřinky, vysoké květiny s dlouhými stonky. Je nutné jim zajistit dostatečnou oporu pro jejich těžké květy. Pokud je budete navíc pravidelně přihnojovat organickými mořskými řasami, až do prvních mrazů se budete moct těšit z náručí plných květů.
2. Léto znamená čas, kdy vyvětrat skleníky.Během horkých slunečných dnů nechte dveře a okna dokořán. Rostliny zavlažujte ráno nebo večer a nezapomeňte trochu pokropit i cestičky, abyste umožnili vytvoření vlhkého prostředí. Pokud je to nutné, překryjte sklo stínidly či barvami.
3. Přihnojujte rajčata a papriky, nezapomeňte na pravidelné odstraňování postranních výhonků.Máte-li rajčata venku, každé ráno zalévejte kořeny, abyste předešli plísním. Sestříhávejte nové výhonky, abyste zabránili nalomení a pádu příliš těžkých větví.
4. Prořezávejte vistárie.Dlouhé nové výhonky zkracuje cca 15-20cm od hlavních větví. Tento postup opakujte v lednu a v únoru. Pokud vaše vzácná rostlinka vypadá slabě či nekvete, zkontrolujte její stanoviště a zda má dostatečnou oporu.
5. Dvouleté drobné sazeničky, sázené v červnu.Pokud jste sázeli nové sazenice, zaměřte se i na ně. V případě, že jsou v seťovém lůžku, ujistěte se, že se pod semenáčky nenachází žádný plevel. Pokud jste stále okouzleni krásou náprstníku, máte stále čas zasadit je na příští rok.
6. Nastříhejte si bylinky na sušení.Právě teď je nejvhodnější doba pro sklizeň majoránky a oregana, před kvetením. Sušené květy levandule vám zase poslouží jako skvělý přírodní repelent i v kuchyni. Naopak je vhodné vysévat bazalku do venkovního stanoviště nebo do květináčků na parapet v průběhu následujících měsíců. Sejte v dávkách každých několik týdnů pro nepřetržitý přístup.
7. Ujistěte se, že jsou vaše rostliny pravidelně zalévány. Pokud se chystáte na dovolenou, nezapomeňte své rostlinky před odjezdem zalít a naplnit vodou i mističky pod květináči. Neváhejte požádat sousedy či kolegy o péči o zahradu, zatímco budete pryč.
8. Nenechávejte zvadlé květy muškátů či jiných rostlin v truhlíku.Pokud budete zvadlé kvítky odštipovat, zajistí vám to nepřetržité kvetení rostliny až do podzimu. Hledíkovky, ostruhatky a petúnie mohou být připraveny k vysemenění, ostříhejte připravené semeníky a přihnojte kapalnými mořskými řasami.
9. Ve vodním jezírku pravidelně odstraňujte plevel. Ujistěte se, že je v horkých dnech voda stále doplňována a ryby i rostliny jsou v dobrém stavu. Odstraňte všechno mrtvé a nedovolte plevelům, aby převzaly kontrolu nad hladinou.
10. Léto je obdobím řezaných květin.Například sběr hrachoru provádějte ve dne a dostatečně rostlinu napájejte pro další kvetení. Ostrožky, ostálky, měsíčky a jiřiny mohou tvořit nádherné dekorativní kombinace do váz. Hortenzie stromkovitá „Anabelle“, makleja, tužebník a floxy jsou jen malým příkladem trvalek, které rozzáří vaši domácnost.