23. 7. 2022

Vzít si v práci dovolenou?

Od

Jsou lidé, kteří kdyby mohli, tak mají dovolenou neustále. Něco takového ale není možné. Je ale možné si jednou za čas nějakou tu dovolenou v práci vzít, abyste si mohli pořádně od všeho odpočinout, což je jednou za čas rozhodně velice potřebné.

Hodně také záleží na tom, jakou práci děláte. Některé firmy nabízejí svým zaměstnancům až 25 dní dovolené a pokud si to člověk vymyslí chytře, což znamená, že si například vezme dovolenou v době, kdy jsou i nějaké státní svátky, může si tak udělat klidně i 7 dní volno a z toho z práce bude mít například jen 3 dny volna. Člověk tak ušetří nějaké volné dny, které může využít pro změnu někdy jindy.

Jde to rozhodně nějak vymyslet, ale člověk nad tím musí zapřemýšlet. Pokud byste to chtěli vymyslet logicky, pak v době, kdy za vámi přijde zaměstnavatel, abyste si napsali dovolenou na rok dopředu, vezměte si do ruky kalendář a projděte si jej od ledna až do prosince a podle toho si naplánujte dovolenou.

auto na cestu

To, že jste si zrovna vybrali nějaké dny, ještě neznamená, že v tu dobu musíte mít nutně volno. Pokud se vám to nebude hodit, určitě to bude možné změnit. Je ale důležité, abyste to měli alespoň nějak vymyšleno.

Jsou lidé, kteří si berou volno nejčastěji přes léto. Něco takového je běžné, protože pokud máte například děti, pro které přes léto máte jen velmi málo hlídání, je jasné, že je nebudete chtít nechávat samotné doma a to zejména, pokud jsou menší. S většími dětmi se dá snadno domluvit.

žena s kloboukem

Dá se také udělat to, že si vezmete volno v době, kdy dané volno nebude mít vaše polovička a naopak, aby děti nebyly doma příliš dlouho samotné.

Neměli byste si ale brát dovolenou zbytečně v době, kdy jí skutečně nepotřebujete, protože nikdy nevíte, kdy by se vám mohlo něco takového hodit. Může nastat den, kdy si řeknete, že byste nutně potřebovali dovolenou, ale už jí nebudete mít z čeho čerpat. Takových případů je mnoho.

Myslete proto na vše předem.