15. 5. 2020

Nástroje pro každou dílnu

Od

V dílně jistě chcete mít nástroje, které se nelámou jako bláto a vydrží toho hodně. Zároveň musíme najít vhodný obchod, kde neutratíte zbytečně moc peněz.

Nástroje pro každou dílnu

Protahovací trn

Protahovačka je poměrně známý stroj, jenž umožňuje obrábět různé otvory do určitých tvarů. Tento stroj funguje většinou, na hydraulický pohon, aby byla zajištěna co největší účinnost práce a fungování stroje. Díky tomu stačí upevnit do tohoto stroje protahovací trn, jemuž je dodávána velká síla, což zajistí obrábění v mnoha obrech. Proč zvolit právě tuto metodu? Protože u spousty součástek je potřeba pomocí otvoru vyrobit nějaký speciální výkroj.

výrobní dílna

Obráběcí trny mají většinou určité rozměry a počet zubů, což je velice důležité. Profily trnů jsou různé, přičemž zde je potřeba zvolit ten nejvhodnější pro náš typ obrábění. Velice často se setkáme s nástroji, jenž vyrábí drážku pro klíč, což je nádherný příklad metody protahování. To můžeme uplatňovat i u velkých sériových výrobách, protože stroj zvládá pracovat poměrně rychle. K jeho ovládání potřebujete sice trochu zkušeností, ale není to tak složité.

Výstružník

Pokud potřebujeme vytvořit díru, tak ve většině případů sáhneme po stojanové vrtačce, protože díru vyvrtáme velice rychle a snadno. I přes přesný vrták nedocílíme naprosté přesnosti například vlivem opotřebování a následnému broušení. Pokud budeme tedy potřebovat skutečně přesný otvor, tak je nejlepší sáhnout po výstružníku, protože zde si můžete být jisti, že dosáhnete požadovaného výsledku.

strojní nástroje

Obvykle stejně vrtačku budeme potřebovat, ovšem zvolíme o něco menší vrták. Následně výstružníkem odebereme potřebný materiál, ale nesmí ho být většinou více než 0,5 mm. Dále si můžete všimnout několika různých tvarů a břitů, kde si, stačí už jen vybrat co potřebujete. Samozřejmě břity se rozdělují ještě podle stoupání a materiálu. Velice často budete potřebovat kuželový výstružník, jenž je samozřejmě normalizovaný a splní i ty nejvyšší nároky na kvalitu. Při menší výrobě si vystačíte s ručním výstružníkem, ovšem u velkých firem je jasnou volbou strojní variantách.