11. 7. 2022

Jak si ušít šifónovou sukni?

Od

se et=UTF-8″>

Už jste ji viděli? Nádhernou šifónovou sukni. Dlouhou, midi nebo krátkou? Všechny jsou krásné a žena, která si ji oblékne, se bude rázem cítit jako princezna. Ušít takovou sukni není příliš složité a každá šikovná švadlenka si ji zvládne v pohodlí domova krásně ušít. Budete potřebovat šifónovou látku, pruženku do pasu, nitě, šicí stroj a dobrou náladu. Rozmyslete si jak dlouhá sukně bude a podle toho bude stanovena spotřeba látky. Spotřeba látky se vypočítá tak, že sečteme dvakrát délku sukně a k tomu přidáme dvakrát 2cm na všití do pasu a dvakrát 4cm na zapravení dolního okraje. K tomu všemu musíme ještě připočítat průměr obvodu pasu podle vzorečku Obvod pasu /π = průměr obvodu pasu sukýnky.

sukně

Sukýnku lze ušít se střihem nebo bez střihu. Záleží, jakou byste ráda a jak moc propracovanou. Pro začátečníky je vhodné šít sukýnku bez střihu tzv. kolovou sukni. Začneme tím, že přeložíme látku v délce na polovinu a pak ještě jednou na polovinu v šířce. Přeložením jsme získali středový bod sukýnky, od kterého budeme měřit dále. Průměr obvodu sukýnky vydělíme dvěma a dostaneme hodnotu poloměru kružnice, kterou naneseme od středového bodu sukýnky směrem k budoucímu dolnímu okraji sukně. Délku sukně s hodnotou záložek naneseme od právě vykreslené kružnice směrem k dolnímu okraji a vystřihneme přes všechny navrstvené látky.

metr

Odměříme si gumu do pasu, podle obvodu pasu a ustřihneme. Sešijeme ji lícem na líc, šev zahneme a přešijeme jen klikatým stehem. Pasový okraj sukně přiložíme rubem na rub gumy a našijeme v šíři 1cm. Při našívání gumy na látku, musíme gumu natahovat. Poté gumu otočíme do lícu a prošijeme v kraji klikatým stehem pro upevnění. Zapravíme dolní okraj a to tak, že zahneme dolní okraj do rubu v šíři 1cm a pak ještě jednou. Prošijeme v kraji spodní záložku v šíři 9mm. Můžete šít také sukni bez spodní švové záložky, pak by spodní okraj byl pouze zapraven klikatým stehem.