28. 5. 2021

Hypotéka: Jaké podmínky je zapotřebí splnit?

Od

Sen o vlastním bydlení má mnoho Čechů, kolika z nic se tento sen provede proměnit v realitu je věc druhá. Podmínky pro schválení hypotéky se každým rokem zpřísňují a dosáhnout na ní tak může být velmi náročné. Jednotlivé podmínky upravuje s určitou pravidelností Česká národní banka, naposledy tak učinila v dubnu loňského roku jako reakci na nařízení vlády kvůli probíhající pandemii.

nový dům

Zatímco ještě donedávna bylo možné žádat o celých 100% hypotéky, situace se za několik posledních let razantně změnila. V současné době je to už pouhých 70%, zbylých 30% je zapotřebí financovat z vlastních úspor. V praxi to znamená, že pokud žádáte o hypotéku ve výši 3 000 000 korun, 900 000 musí pocházet z vlastních zdrojů. To pro mnohé mladé páry znamená nepřekonatelnou překážku, kterou je povětšinou zapotřebí řešit dalším spotřebitelským úvěrem. Jedná se tedy o závazek, který většina lidí splácí celý život s vidinou, že možná jednou na stará kolena bude vysněná nemovitost skutečně jejich.

1. Pravidelný měsíční příjem

Pravidelný měsíční příjem je základ, který bude vyžadovat každý věřitel. Chce totiž mít jistotu, že své závazky budete mít s čeho splácet. Ovšem jen příjem nestačí, musí být v rovnováze s měsíčními výdaji domácnosti + musíme připočítat splátky úvěru.

potřesení rukou

Pravidelný měsíční příjem je zapotřebí doložit pomocí pracovní smlouvy na dobu neurčitou. Jsou samozřejmě akceptovány i jiné příjmy, jako jsou ty ze samostatně výdělečné činnosti nebo pronájmu nemovitosti.

2. Záznamy v registrech

Pokud jste se někdy v minulosti ocitli v situaci, kdy jste nebyli schopni dostát svým závazkům, vaše údaje budou nejspíše figurovat v některém z registrů dlužníků. Bankovní poskytovatel vám v takovém případě rozhodně úvěr neschválí, ovšem možnost tu sále ještě je. Je jí americká nebankovní hypotéka, která cílí právě na žadatele s problémovou finanční minulostí.